Praha,  Tipy na výlety

Zemědělské muzeum s dětmi

  • Délka a převýšení: N/A
  • Kočárky a odrážedla: kočárek ano, odrážedlo ne
  • Vstupné: 180 CZK pro dospělou osobu, děti s doprovodem zdarma
  • Parkování: placené parkoviště zemědělského muzea

Národní zemědělské muzeum se v Praze nachází u výjezdu z Letenského tunelu a i když sem určitě můžete dojet i autem, pohodlnější variantou je dojet sem městskou hromadnou dopravou. Od tramvajové zastávky Letenské náměstí je to jen kousek a i s malými dětmi to zvládnete za chvíli.

Specifikem zemědělského muzea je to, že děti tu mají s doprovodem dospělé osoby vstup zdarma. Půjdete-li do muzea jako já se dvěma dětmi, zaplatíte vstupné jen za sebe. Expozice se zde nacházejí asi ve čtyřech patrech. Řekla bych, že tak polovina z nich je přizpůsobena pro malé děti a je interaktivní. Hned v prvním podzemním patře je připravena expozice traktorů. Na dva z nich se dá sednout a vyzkoušet si řízení (a udělat si na nich fotku) a kromě opravdových traktorů je tu i několik dětských šlapacích traktorů a odstrkovadel, na kterých děti mohou celou expozici projíždět. A to včetně čerpací stanice. Tohle bude menší děti bavit zaručeně. Starší děti pak ocení simulátor traktoru.

V dalším patře pak najdete expozici o rybářství a lesnictví. Hned u vstupu uvidíte několik vycpaných zvířat českých lesů a samotná expozice o rybářství je zakončena prolézacím hradem pro děti a hrou na chytání ryb, kde si děti mohou sednout na rybářské židličky kolem dřevěného rybníčku a chytat na prut dřevěné ryby. Zde se zabavíte na poměrně dlouhou dobu, ale když budete pokračovat dále, určitě neuděláte chybu. Expozice lesnictví patřila mezi ty méně interaktivní (i když část o myslivosti byla interaktivnější, mně ale zase není myslivost moc sympatická), a tak jsme pokračovali do dalšího patra, kde byla expozice o zemědělství.

Tam si mohly děti vyzkoušet, jak se dojí kráva nebo peče chleba a také se dozvědět o tom, jak se zemědělství vyvíjelo v průběhu několika staletí. Expozice vody nás tolik nezaujala, tak jsme pokračovali do dalších pater, kde byla expozice o gastronomii. Ta byla celá koncipovaná pro děti, kde pejsek s kočičkou provázeli tím, jak se vyvíjelo stolování a gastronomie od pravěku až do nedávné současnosti. Součástí tohohle podlaží byl i obchod s funkční kasou, kde si každý mohl načíst čárové kódy zboží a na závěr si nechat vytisknout účtenku.

Na tomhle patře byla pro děti i parádní perníková chaloupka s magnetickými taškami, tahání mrkve nebo keramická dílna. Tady nás to také hodně bavilo a strávili jsme tu dost času. Na střeše Národního zemědělského muzea se pak můžete mimo jiné kochat i výhledy na věže matičky Prahy. Mezi jednotlivými patry i střechou se můžete přemisťovat buď výtahem nebo jít po schodech. Kočárek vám tu tak nebude překážkou.

Když už budete mít muzeum projité, zajděte se podívat i na dvorek, kde uvidíte i spoustu živých domácích zvířat a najdete tu také prvorepublikový kolotoč na vlastní pohon, který vaše děti určitě zaujme. Na dvorku najdete i stánek s občerstvením, kde si můžete koupit něco menšího k jídlu. To je jediná nevýhoda muzea, že tu není jinak kde se najíst (ale jasně, to je pochopitelné). Můžete si ale přinést svoje jídlo a najíst se tu u stolečků, v některých patrech jich bylo k posezení dostatek.

Celkově mohu návštěvu Zemědělského muzea doporučit, byly jsme tu všechny tři spokojené a nadšené. Zabavily se tu na několik hodin obě moje děti ve věku 2 a 4 roky a nenudily by se tu rozhodně ani starší, spíše naopak.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *