Na Paličník s dětmi a kočárkem
- Délka a převýšení: trasa ze Smědavy na Paličník a zpět (varianta okruh): 12,5 km (180 ↑, 180 ↓)
- Kočárky a odrážedla: kočárek ano, odrážedlo ano
- Vstupné: volný vstup
- Parkování: placené parkoviště na Smědavě (100 CZK)
Paličník je jedna ze skalnatých vyhlídek v Jizerských horách. Tyčí se nad obcí Bílý Potok (ta patří pod obec Hejnice) a nabízí úchvatný pohled na celé údolí táhnoucí se až k Frýdlantu. Paličník patří bezpochyby mezi nejhezčí vyhlídky Jizerských hor a můžete se sem dostat z více stran. Jednou variantou je výstup právě z obce Bílý Potok, je to ale cesta vhodná jen pro pěší a nastoupáte na ní několik stovek výškových metrů, takže výstup sem rozhodně není zadarmo.



Snazší variantou je přijít na Paličník z druhé strany, z hřebene. My jsme si tentokrát zvolili přijít k Paličníku z parkoviště na Smědavě. Odtud vedou na Paličník široké cesty, které jsou buď asfaltové nebo šotolinové, zkrátka tak velmi typické pro Jizerské hory. Trasu můžete tedy pohodlně absolvovat s kočárkem nebo s odrážedlem či kolem.



Ze Smědavy si můžete navíc vybrat z více cest, takže se ani nemusíte vracet stejnou trasou zpátky. My jsme směrem na Paličník šli po Smrkové cestě (asfaltová) a zpět jsme zvolili Paličníkovou cestu (šotolinová). Kočárkem se dá dojet až přímo pod samotnou vyhlídku Paličník. Tady kočárek nechte zaparkovaný a nahoru na vyhlídku vyšplhejte po několika žebřících a kamenných schodech. Výstup to není náročný, ale s malými dětmi je potřeba zvýšené pozornosti nebo asistence.
Vyhlídka jako taková je zabezpečená, je zajištěná zábradlím a dominuje jí velký dřevěný kříž. Mezi dvěma skalními útvary je navíc postavena atraktivní dřevěná lávka. Z vyhlídky se vám naskytne opravdu krásný výhled do kraje nebo na okolní hřebeny Jizerských hor.



Protože jste v Jizerských horách, moc možností občerstvení tu nepotkáte, na této trase žádné. Příjemný je ale přístřešek na rozcestí Předěl, kde si můžete udělat piknik z vlastních zásob. Tenhle přístřešek poskytuje také poměrně hodně prostoru jako zázemí při nepřízni počasí.